Українська мова. 7 клас
Розділ: Створення власних висловлювань. Монологічне мовлення. Говоріння
Тема уроку. Усний твір-опис зовнішності людини у художньому стилі.
Мета: ознайомити учнів з особливостями опису зовнішності людини; навчити їх за допомогою зовнішності розкривати внутрішній світ людини, її характер і настрій, знаходити основне (неповторне) в образі конкретної особистості й описувати свої спостереження.
Розвивати усне зв’язне мовлення учнів, увагу, уяву, пам’ять, спостережливість, творчі нахили.
Виховувати людяність, доброту, почуття прекрасного.
Типуроку: урок розвитку мовлення; застосування знань і формування вмінь.
Обладнання. Картина Т. Шевченка "Автопортрет" 1840 р.; картина М.Божія "Медсестра" 1955 р.; картина Ф.Кричевського "Автопортрет"; картина А.І.Монастирського "Запорожець" 1932 р.; картина Рафаеля "Сікстинська Мадонна" 1513-1514 р.; картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза" ("Джоконда") 1503-1505 рр.; портрет Ніни Матвієнко; музичні твори: "Місячна соната" Бетховена, "AveMaria" Шуберта, пісні "Мамо, вечір догора", "Сік землі" у виконанні Ніни Матвієнко.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Кожна людина – неповторна особистість. Одна людина відрізняється від іншої не тільки зовнішністю, але й всім своїм внутрішнім світом, властивими тільки їй одній вдачею, характером, смаком.
В обличчях людей ми іноді можемо помітити схожі, вже знайомі нам риси, але ніколи не побачимо облич, в усьому однакових.
II. Оголошення теми і мети
Тема сьогоднішнього уроку – "Усний твір-опис зовнішності людини". Послухайте вислів В.Симоненка, який є епіграфом нашого уроку.
Ти знаєш, що ти людина.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
В. Симоненко
Любі друзі! Сьогодні ви не просто учні, а справжні лінгвісти-дослідники, які повинні
Таблиця-слайд №1:
| Знати | особливості опису зовнішності людини за власним спостереженням; |
| Уміти | через зовнішність розкривати внутрішній світ людини, її характер і настрій; знаходити основне (неповторне) в образі конкретної особистості; описувати свої спостереження, створюючи, яскравий словесний образ людини, а також підбираючи відповідні художні засоби; підбирати матеріал до твору, аналізувати його, систематизувати |
| Цінувати | красу та силу художнього слова, людяність, доброту, красу людської душі |
III. Актуалізація опорних знань
Учитель. На уроках української мови та літератури ви вже ознайомилися з описом зовнішності людини.
Проведемо "мозкову атаку".
• Як називається опис зовнішності в живопису, в художній літературі? (Художній портрет, літературний портрет)
• Назвіть засоби, якими користується для зображення зовнішності людини художник? (Фарби, тінь, кольори)
• Як створює портрет людини письменник? За допомогою чого? (За допомогою слів)
• Для чого опис зовнішності вводиться в художній твір? (Щоб уявити людину, з’ясувати, хто вона є)
Учитель. Для того, щоб комфортно було працювати, проведемо аутотренінг.
Впевнено повторюйте за мною:
• Я – творча особистість.
• Я думаю, отже, я існую...
• Я аналізую, висловлюю свої судження.
• Я хочу знати!
IV. Літературна вікторина
Завдання. Визначте, про портрет яких літературних героїв йдеться в наведених уривках:
1)У нас був дід дуже схожий на бога. Коли я молився богу, я завжди бачив на покуті портрет діда в старих срібнофольгових шатах, а сам дід лежав на печі і тихо кашляв, слухаючи своїх молитов.
Звали нашого діда, як я вже потім довідавсь, Семеном. Він був високий і худий, і чоло в нього високе, хвилясте довге волосся сиве, а борода біла. І була в нього велика грижа ще з молодих чумацьких літ. Пахнув дід теплою землею і трохи млином. Він був письменний по-церковному і в неділю любив урочисто читати псалтир. Ні дід, ні ми не розуміли прочитаного, і це завжди хвилювало нас, як дивна таємниця, що Надавала прочитаному особливого, небуденного смислу. (О.Довженко "Зачарована Десна", дід Семен)
2) Але ж бо й донька його …була дівчина, якої пошукати. Не кажемо вже про її уроду й красу, ані про її добре серце — в тім згляді багато її ровесниць могло стати з нею нарівні, хоч і небагато могло перевищити її. Але в чім не мала вона пари між своїми ровесницями, так се в природній свободі свого поводження, в незвичайній силі мускулів, у смілості й рішучості, властивій тільки мужчинам, що виросли в ненастанній боротьбі з супротивними обставинами... Але попри все те … ніколи не переставала бути женщиною: ніжною, доброю, з живим чуттям і скромним, стидливим лицем" (Іван Франко "Захар Беркут", Мирослава)
• 3) А найбільше Федькові доставалося за... … був син хазяїна того будинку, де вони жили. Це була дитина ніжна, делікатна, смирна. Він завжди виходив надвір трошки боязко, жмурився від сонця й соромливо посміхався своїми невинними синіми очима. Чистенький, чепурненький, він зовсім не мав нахилу до Федькових забав. Але цей халамидник неодмінно спокушав його, і бідненький … приходив додому задрипаний, подраний, з розбитим носом. Мати його, жінка чула і теж делікатна, трохи не вмлівала, бачачи таким свого ... (В.Винниченко "Федько-халамидник", Толя)
• До якого стилю мовлення належать наведені вище приклади? (Художнього)
• Діти, а як ви вважаєте, чим художній опис зовнішності відрізняється від ділового? (У діловому відсутні емоції, відступи, наявна крайня точність, лаконічність)
• Де використовується діловий опис зовнішності? (Під час розшуку людини, що загубилася, або під час розшуку злочинця)
V. Дослідження-розпізнавання (слайд №2)
Порівняйте два описи. Який з них діловий? Чому?
(Читають учні)
1 текст. Попереду перед царськими воротами стоїть Михайло Завістний, з золотою китицею на правім плечі; високий, широкоплечий, з шрамом на лівім виску, він подібен до могучого дуба, що нажив собі силу під бурхотом бур...
Відповідь учня. Художній, бо є порівняння з могучим дубом, метафора "нажив собі силу під бурхотом бур" свідчить про почуття гордості, любові до героя.
2 текст.Загубився хлопчик п’яти років. Звати Сергій. Одягнутий у спортивний костюм зеленого кольору. Без головного убору. Очі сині, волосся русяве. На правій щоці, ближче до підборіддя, невелика родима пляма. Трохи заїкається.
Відповідь учня. Діловий, бо відсутні емоції, все точно, лаконічно описано.
VI. Дослідження проблеми
• Що саме слід брати до уваги, описуючи зовнішність? (Поставу, вік, риси обличчя – рот, ніс, очі та інше)
• І обов’язково потрібно відзначити найяскравіші, особливі, індивідуальні прикмети, які властиві тільки даній людині (шрам, картавість, заїкання). Уявіть собі, що нас просять допомогти скласти словесний портрет дівчинки, яка загубилася. Що із запропонованого тексту потрібно залишити? Простим олівцем закресліть непотрібне.
Завдання одне для трьох груп (надруковане на листках). Розглядаємо,зачитуємо.
Правильно:
Вона маленька, худенька. Світле, кучеряве волосся. Очі голубі. Над лівою бровою шрам. На ній білі гольфи, сині босоніжки, сукня в червону клітинку.
Неправильно:
Вона маленька, худенька, світле, кучеряве волосся. Очі голубі, мрійливі, сині босоніжки, сукня в червону клітинку. Вона любить довго спати, їсти морозиво "ескімо". Захоплюється колекціонуванням марок. Любить співати веселі пісні. Над лівою бровою шрам. Дружить з дівчинкою Оленкою. У неї є кицька Мурка.
Учитель. Який головний недолік цього тексту? (Непослідовність опису зовнішності)
– Тому для орієнтації потрібен план. На кожній парті у вас план опису зовнішності.
Повторюймо його основні пункти. (Слайди №3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)
– Хто ця людина?
Компоненти зовнішності:
• постава, фігура;
• обличчя, очі, брови, ніс, рот, губи і т. ін.;
• волосся, зачіска;
• одяг;
• загальне враження (що приваблює у зовнішності людини, а що ні).
– А зараз за наведеним планом спробуйте відредагуйте текст. (виконують всі) Укажіть правильну послідовність речень. (за цифрами наведеної нумерації)..
Правильно:
1. Мій найкращий друг – Олег.
2. Він високий на зріст, худий.
3. В Олега розумні сині очі, тонкі чорні брови і густі довгі вії.
4. У нього трохи кирпатий ніс.
5. На високе чоло спадає пасмо русявого волосся.
6. Олег любить читати, займається спортом.
7. Любить співати, має чудовий голос.
8. З ним завжди приємно спілкуватися.
Неправильно:
1. Мій найкращий друг Олег.
2. У нього трохи кирпатий ніс.
3. З ним завжди приємно спілкуватися.
4. Він високий на зріст, стрункий.
5. На високе чоло спадає пасмо русявого волосся.
6. Олег любить читати, займається спортом.
7. Любить співати, має чудовий голос.
8. В Олега розумні сині очі, тонкі брови і густе довге волосся.
Робота в групах з художніми засобами Слайд №10
Учитель. Діти, мета художнього опису зовнішності людини – створити її образ загалом, емоційно вплинути на читача чи слухача, викликавши певне ставлення до людини. Цього можна досягти завдяки вживанню відповідних художніх засобів: епітетів, порівнянь, метафор, оцінних слів.
Наприклад: Що то за дівчина, Боже мій, світе мій! Да така ж красна, як маківочка! (Марко Вовчок)
Завдання групам
1 група. (Епітет – це художнє означення.)
Дати визначення епітета і знайти його в тексті.
Чорнява-пречорнява дівчина, з великими темними очима, нестерпно красива, особливо у великій бабиній хустці, яку напинала аж на лоба. (Ю. Мушкетик)
2 група.(Порівняння – художній вислів, у якому один предмет зіставляється з іншим, чимось на нього схожим, але більш яскравим.)
Що таке порівняння? Знайти його в тексті.
Вона зростом невеличка ще й літами молода, руса коса до пояса, в косі стрічка голуба. В тебе очі чорненькії, як терен на галузі, личко твоє рум’янеє, як калина в лузі. (Нар. тв.).
3 група. (Метафора — це слово або словосполучення, яке розкриває сутність або особливості одного явища через перенесення на нього схожих ознак і властивостей іншого.)
Дати визначення метафори й визначити її в тексті.
Од його високого чола била чесність і шляхетність, сірі очі променіли щирістю, освічували тихим світлом обличчя.
Завдання групове.
Визначити художні засоби. (Слайд №11)
Сонце грало на червоному намисті, на рум’яних щоках. Дівчина була невеличка на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані брови, густі-прегусті, як шовк. (І. Нечуй-Левицький)
VII. Лінгвістична гра "Хто це?"
– А тепер за поданим планом, використовуючи потрібні слова-означення, послухаємо опис сусідів за партою. Це було індивідуальне домашнє завдання.
1 учениця:
– Попереду мене за партою сидить непоганий хлопець, але він неслухняний та неуважний на уроках.
Він зовні симпатичний і дуже смішний! Невисокий на зріст, худорлявий, а обличчя кругле, повновиде. На щічках грає рум’янець. Невеличкий носик. Волосся в мого однокласника русе, коротко підстрижене. Блакитні захоплені очі, здається, так і вишукують собі якоїсь пригоди.
– Відгадали? Чий це портрет?
2 учениця:
– У мене є вірна подруга з красивим ім’ям ... Вона висока на зріст, кароока, чорнява. На білому лиці ледь помітні цяточки-веснянки. Великі карі очі обрамлені довгими пухнастими віями. З уст ніколи не сходить весела усмішка. Коли вона сміється, її трохи кирпатенький носик кумедно зморщується. Вона
Учитель. Про кого йшла мова?
VIII. Дослідження – творче моделювання
– Пропоную кожній групі уважно розглянути репродукції картин.
1 група.Художнє полотно Т. Шевченка "Автопортрет". (Слайд №12)
– Що нас вражає в обличчі героя?
(Таємний смуток видно в погляді лагідних очей на привабливому молодому обличчі)
2 група.Михайло Божій "Медсестра". (Слайд№13)
– А що ви скажете про вираз обличчя, очей героїні?
(Бачимо лагідний погляд карих очей. Ледь помітна приязна усмішка на свіжому, молодому, красивому обличчі дівчини-медсестри.
Від неї віє добротою, бо в неї найгуманніша професія – лікувати людей).
3 група. – Діти, що ви можете сказати за очі, вдачу людини, яка зображена на картині Федора Кричевського "Автопортрет"? (Слайд№14)
(Це гордий і мужній чоловік. Плечі широко розгорнуті. Бачимо гордий поворот голови. Очі розумні і одночасно сумні,очі людини, яка пережила горе)
Учитель. Очі – дзеркало душі. Це дійсно так. В усіх картинах вас насамперед приваблювали очі, бо в очах віддзеркалюються всі радощі й болі людини. Вони бувають веселі й …сумні, доброзичливі й …заздрісні, добрі й… злі, відверті й…підступні, правдиві й… брехливі. По них можна вгадати долю людини, бо "очі говорять більше, ніж слова". Отже, очі — це ключ до розуміння нашого характеру, настрою душі... У народі кажуть: "В очі боїться той дивитись, хто зробив якийсь злочин або замислив його зробити". Пам’ятайте про це.
IX. Дослідження – лінгвістичне конструювання
Розподільний диктант
– Запишіть прикметники на означення слова "очі" у два стовпчики, залежно від того, які емоції – позитивні чи негативні – вони викликають.
Зачитує учитель:нахабні, зухвалі, привітні, жорстокі, порожні, добрі, байдужі, лагідні, лукаві, сердиті, сумні, правдиві, уважні, ніжні, злі, мрійливі.
Правильно:
позитивні: привітні, добрі, лагідні, сумні, правдиві, уважні, ніжні, мрійливі;
негативні: нахабні, зухвалі, жорстокі, порожні, байдужі, лукаві, сердиті, злі.
Х. Дослідження – творче конструювання
Учитель. Кажуть, вік дерева визначається за кількістю кілець на зрізі, а людське життя вимірюється кількістю зморшок на обличчі та сивим волоссям.
Учитель. Що ви можете сказати про цього козака? Чи багато горя він пережив? Що про це свідчить?
Картина А. І. Монастирського "Запорожець". (Слайд №15)
Відповіді учнів:
1 учень. Перед нами козак-запорожець, який боровся все своє життя за волю народу. Хоч він уже старий, але не випускає з рук шаблю. Він готовий до боротьби з ворогами. В цю мить ним оволоділи гіркі роздуми про долю батьківщини.
2 учень Очі його і до старості залишились палкими, відчайдушними, пильними. Обличчя все в зморшках, бо нелегкі життєві шляхи пройшов козак. У виразі обличчя вбачається одвічне заповітне бажання, щоб козаки завжди перемагали.
Учитель. Велику роль під час опису відіграє усмішка. Один відомий письменник сказав: "Усмішка скаже про людину все. Добра чи зла, розумна чи ні, негарна чи красива – все покаже".
Доброзичливе, освічене ніжною усмішкою обличчя завжди прихиляє до себе, піднімає настрій, знімає втому.
– Хто знає, у якій країні найбільше посміхаються люди?
Учитель. В Америці усмішка є службовим обов’язком. Хто не хоче або не вміє усміхатися, часто втрачає своє робоче місце. Усім потрібно дотримуватися правила: "Не звертай уваги на негаразди, а поганий настрій і турботи залиш тільки для себе, щоб вони не читались на твоєму обличчі".
Кажуть, справжня усмішка йде від серця. Вона прикрашає всіх без винятку, особливо жінок. Відомі художники і скульптори всіх часів та народів роками працювали над тим, щоб передати загадковість і чарівність жіночої посмішки. І до цього часу люди завмирають перед картиною Леонардо до Вінчі "Джоконда". Микола Лисянський присвятив їй вірш. (Слайд №16)
Звучить музика (Бетховен "Місячна соната").
Усмішка Джоконди
1 учень Кидали в посмішку цю камінь,
Втикали лезо гострого ножа,
Та все дарма.
Подивиться прекрасними очима –
І усміхнеться всім вона.
Сміялись флейти, скрипки грали,
На всіх сеансах цілий рік –
Так мить усмішки викликали
І дивний погляд з-під повік.
Нам зрозуміти б її варто,
Щоб розпізнать у тім вінці
Замученого Леонардо
Із посмішкою на худім лиці.
2 учень
Лівша, він сам зробив їй раму,
Сам вирізав там вензелі,
І з того часу посмішку цю саму
Розгадують митці Землі.
Джоконда владно й вільно,
Завжди з усмішкою, спокійно
Й магічно дивиться вона.
Сміється флейта;
Плаче скрипка –
Не розлучались ніби більше,
А легендарна ця усмішка
Стає з роками ще ясніше.
Не меркне й не згасає,
Світліш за день, сильніша
від пітьми.
Джоконда, мабуть, таємницю знає,
Яку не в силах розгадати ми.
Учитель. На екрані – картина Рафаеля "Сікстинська Мадонна". (Слайд№17)
Учень 3.
Мати
Чуєте, хто там? З дороги!
Мати іде молода.
Очі від щастя вологі,
Горда і рівна хода.
Гляньте, яка величава,
Скільки надії в очах!
Сина, як щастя, як славу,
В люди несе на руках.
Ні, їй немає зупину,
Їй поступається все.
Скільки у серці любові!
Квітне для неї земля!
Чуєте – тихше розмови!
Спить на руках немовля. (І. Савич)
Учитель."Сікстинська мадонна" – вершина творчості Рафаеля. Вона є для нас, говорячи словами В.Сухомлинського, мірилом моральності, чистоти почуттів.
Звучить музика Шуберта "AveMaria".
– Діти, подивіться уважно на репродукцію картини Рафаеля "Сікстинська Мадонна". Ось уже кілька століть мистецтвознавці світу намагаються розгадати дивовижну силу картини.
Заглянемо в очі Мадонни... У них і любов до сина, і тривога за його майбутнє, і готовність усе зрозуміти і все простити. Мадонна несе свого сина людям.
Це доля матерів – у важких муках народити дитину, вигодувати, а потім послати в життя, до людей, відірвавши її від себе. Звичайно, певний зв’язок між Матір’ю і сином збережеться. Син завжди пам’ятатиме про Матір, що дала йому життя. А мати з тривогою стежитиме за Сином, як він там, серед людей, чи гідно живе, чи творить добро так, як вона його вчила.
Картина має незбагненну притягальну силу і зворушує своїм змістом.
1 учень. Розсунулась завіса, і до нас іде Мадонна – молода чарівна мати. Ніжними, але міцними руками тримає своє дитя. Ось вона наближається до нас, до глядачів, не йде – пливе повітрям.
Материнська любов. Ніжність і пекучий біль. Не лише у погляді її великих, широко відкритих очей. В усій постаті, в покривалі є щось невимовно сумне, природне і величне. Високий спокій, урочистість поєднуються з почуттям тривоги: легко ступаючи по хмарах, Марія спускається до людей, несе їм найдорожче — своє дитя. Вона знає про майбутні страждання, що чекають на її сина.
Учитель. Чому картина називається "Сікстинська Мадонна?
2 учень Рафаель написав це полотно для монастиря святого Сікстина. З безмежною розчуленістю й захопленням дивиться в обличчя Мадонни святий Сікст. Уклінно схилилась перед величчю матері прекрасна свята Варвара. У "Сікстинській Мадонні" – чистота, сила і дивна простота.
Учитель. М. Рильський присвятив картині сонет
3 учень О, хто там сказав, що не людина ти?
Ти дивишся в майбутнє, у світи
І їм несеш дитя своє. Крізь вії
Такий великий смуток пломеніє,
Що слів розради й мудрим не знайти.
Звучить пісня "Сік землі".
Учитель. Але не тільки очі, погляд, усмішка мають значення під час опису зовнішності. Опис людини не буде повним без згадки про її голос. Ми губимо свою привабливість, якщо говоримо невиразно, глухо.
"Торохтить Солоха, як діжка з горохом", – твердить народна мудрість.
Про голос людини є багато народних прислів’їв.
Допоможіть закінчити їх думку.
– Добре тому жити, хто…. (вміє говорити)
– Говорить п’яте … (через десяте)
– Дівчина без голоса, як… (пшениця без колоса).
Учитель. Давайте уважно послухаємо пісню у виконанні Ніни Матвієнко, чий дивовижний голос так гармонійно поєднується з привабливими рисами обличчя...
Слухаючи запис пісні, складіть опис зовнішності співачки. (Слайд №18)
Звучить пісня "Мамо, вечір догора..." у виконанні Ніни Матвієнко.
Відповідь учня. М’які, ніжні риси обличчя. Добра, тепла усмішка на устах. Задумливі привітні очі. Волосся гладенько зачесане.
Учитель. Прослухана пісня, мабуть, сколихнула у вашій душі почуття вдячності до ваших мам, бабусь. Тому я підготувала один приємний подарунок-слайд-шоу з фотографіями ваших рідних.
Слайд-шоу
IX. Підсумок уроку
Учитель. От і закінчився наш урок розвитку мовлення, на якому ми говорили про опис зовнішності людини.
• Де використовується опис зовнішності людини?
• Чого потрібно дотримуватись під час складання словесного портрета людини? (Послідовності)
• Чи можна під час опису зовнішності людини розкрити її внутрішній світ, характер і настрій?
• У якому стилі це зможемо передати?
Учитель. Отже, прочитайте епіграф до урокуі скажіть, чи відповідає він змісту того, про що говорили ми сьогодні? Прокоментуйте.
Учитель. Кажуть, що краса проходить, а особиста чарівність залишається. Складовою частиною її є те, про що ми говорили сьогодні на уроці. Тож пам’ятайте про це! Дбайте не тільки про красу, але й про свою душу. Нехай вона ніколи не зачерствіє і не збайдужіє.
X. Домашнє завдання
Скласти письмово опис зовнішності когось із членів родини (матері, батька, бабусі, дідуся).
Картка самооцінки роботи на уроці
Прізвище, ім’я ___________________________________
Оцінить свою роботу на кроці, виставивши собі від 0 до 2 балів за кожним з критеріїв, а також врахуйте додатковий бал, триманий під час гри.
| № з/п | Критерії | Бал |
| 1. | Я брав активну участь на уроці | |
| 2. | Я надавав підтримку іншим , заохочував їх | |
| 3. | Я ретельно працював над завданням | |
| 4. | Я виступав перед класом про результати роботи | |
| 5 | Я вдало узагальнював думки | |
| 6. | Додатковий бал (1 бал) за підготовку індивідуального завдання |
Всього балів ______
Картка самооцінки роботи на уроці
Прізвище, ім’я ___________________________________
Оцінить свою роботу на кроці, виставивши собі від 0 до 2 балів за кожним з критеріїв, а також врахуйте додатковий бал, триманий під час гри.
| № з/п | Критерії | Бал |
| 1. | Я брав активну участь на уроці | |
| 2. | Я надавав підтримку іншим , заохочував їх | |
| 3. | Я ретельно працював над завданням | |
| 4. | Я виступав перед класом про результати роботи | |
| 5 | Я вдало узагальнював думки | |
| 6. | Додатковий бал (1 бал) за підготовку індивідуального завдання |
Всього балів ______
Картка самооцінки роботи на уроці
Прізвище, ім’я ___________________________________
Оцінить свою роботу на кроці, виставивши собі від 0 до 2 балів за кожним з критеріїв, а також врахуйте додатковий бал, триманий під час гри.
| № з/п | Критерії | Бал |
| 1. | Я брав активну участь на уроці | |
| 2. | Я надавав підтримку іншим , заохочував їх | |
| 3. | Я ретельно працював над завданням | |
| 4. | Я виступав перед класом про результати роботи | |
| 5 | Я вдало узагальнював думки | |
| 6. | Додатковий бал (1 бал) за підготовку індивідуального завдання |
Всього балів ______








Коментарi